top of page

PROTETİK DİŞ TEDAVİSİ

Bünyesinde hareketli ve sabit protezler, implantoloji, çene-yüz protezleri gibi birçok disiplini barındıran ağır bir misyonu üstlenmiş Anabilim Dalıdır. Bozulan, eksilen, kaybolan; işlev, estetik, rahatlık ve sağlığı yeniden kazandırmak amacıyla, dişlerin eksilen kısımlarını veya bir ya da daha fazla eksik dişi ve ilgili eksik dokuları uygun maddelerle doldurma ve tamamlama bilim ve sanatıdır.
Okluzyon (kapanış) prensipleri hangi tür protez yapılırsa yapılsın bizim için en dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir.

Protez çeşitleri nelerdir?

Hareketli Protezler
Dayanak dişlerin gelecek yükü kaldıramayacağı, geniş diş eksikliği içeren durumlarda ya da diş ile sonlanmayan eksik diş alanları olduğunda ya da ağızda hiç diş olmadığında hareketli protezler uygulanmaktadır. Hasta tarafından takıp çıkarılabilen ve eksik dişlerin yerini tutan yapay bir aygıt olarak tanımlanmaktadır.

Hareketli Bölümlü Protez
Diş desteği için, dişin diş etine yakın bombeli alan altında kalan kısmına, kroşe diye adlandırılan uçlar gelerek tutuculuk sağlanmaktadır.

Total (tam) protez
Ağızda dayanak olarak alınacak hiç dişi kalmamışsa, kuvvet iletimi, destek ve tutuculuk protezin doku yüzeyine oturtulmasıyla uygulanmaktadır.

Sabit Protezler
Dişte yapılan preparasyon sonrası alınan ölçülerden elde edilen modeller üzerinde hazırlanan yapıların, ağıza uyumu sağlanarak, dişin üzerinde sabit olarak kalacak şekilde yapıştırılması ile oluşturulan protez çeşitleridir.

Kuron
Tek dişi ilgilendiren madde kayıpları ve estetik problemler için tercih edilmektedir.

Maryland Köprüler (Adeziv Köprüler)
Tek ön diş eksikliklerinde Maryland Köprüler de tedavi seçeneği olabilir.

Köprü
Birden fazla diş eksikliğinde, eksik alana en yakın dişlerin dayanak olarak kullanılması ile boşlukların telafi edildiği ve daimi olarak ağızda kalan yapılara Köprü denir.

Laminate Kron
Dişin sadece ön yüzeyinde, mine sınırları dahilinde, çok az bir preparasyon uygulanarak yapılan protetik tedavi uygulamasıdır.

Teleskop Kron
Protez yapılacak kısımla uyumsuzluk yaratacak, aşırı eğri, çapraşık ve uzamış dişler olduğunda, bu dişleri kaybetmektense boylarının kısaltılarak üzerlerine teleskop kuron denen iç içe geçen kuronlar uygulanabilmektedir.

İnley – Onley Dolgular
Onley-İnley, dişte madde kaybının aşırı olduğu fakat diş dokusunun tam krona ihtiyaç duyulmayacak kadar sağlamlığı söz konusu olduğunda en uygun tedavi yöntemidir.

İmplant Protezler
İmplant üzerine yerleştirilen veya implantlar tarafından desteklenen sabit veya hareketli protez uygulamasıdır.

Ümraniye diş kliniğimizde bu hizmeti sunmaktayız

bottom of page