top of page

ENDODONTİ

Bir kişi kanal tedavisi, yani endodonti yaptıracaksa, diş yapısı hakkında bazı bilgileri öğrenerek; bu tedavinin ne için gerekli olduğunu daha iyi anlamalıdır. Dişin 3 tabakası bulunmaktadır. Bu tabakalardan biri olan pulpa, dişin içerisindeki kök kanalında bulunur. Pulpa, dişi beslemek adına kan damarları ve sinirler ile donatılmış yumuşak bir yapıdadır.

Dişte enfeksiyon oluşmuş ve bu enfeksiyon pulpa tabakasına kadar inmişse, eskiden bu dişin kesinlikle çekilmesi gerekirdi. Çünkü bu dişin geri döndürülmesi imkansızdı. Fakat gelişen teknoloji ve tedavi yöntemleri ile birlikte bu dişin enfeksiyondan arındırılması ve tekrar eski haline dönmesi mümkün hale geldi.

Endodonti işlemi sırasında enfeksiyon kapan pulpanın ve sinirlerin alınması gerçekleştirilecektir. Endodonti sırasında dişin içinde bulunan enfeksiyon temizlenecek ve diş tekrar doldurulacağı için hasta dişini eski halindeki gibi kullanabilecektir.

Diş sinirleri yetişkin insanlarda sadece sıcak ve soğuk hissiyatını yaşattığı için kişinin herhangi bir kaybı olmayacaktır. Buna ek olarak diş kaybedilmek üzereyken kurtarıldığı için büyük bir yarar sağlayacaktır.

Dişin pulpası ve sinir dokusu zarar görmeye başladığı zaman diş parçalara ayrılacaktır. Bu parçalar arasında çoğalan bakteriler, dişin tamamen kaybedilmesini ve diğer dişlerin de zarar görmesine neden olacaktır. Diş çürükleri için endodonti veya başka bir yöntem uygulanmadığı zaman dişin kaybedilmesine ek olarak çene kemiğinin de zarar görmesi muhtemeldir.

Ümraniye diş kliniğimizde bu hizmeti sunmaktayız

bottom of page